Kompleksowe

USŁUGI dla Twojej firmy!

Pomiary natężenia oświetlenia

Dla komfortu i ochrony wzroku pracowników

Jednym z najczęściej wykrywanych niedopatrzeń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest zbyt słabe lub zbyt mocne oświetlenie stanowiska. Tymczasem już blisko połowa Polaków między 16. a 54. rokiem życia ma poważne problemy ze wzrokiem wymagające stosowania korekcji (okulary, soczewki) – jest to efekt m.in. pracy przy nieprawidłowym oświetleniu.

Odpowiedzialny pracodawca musi zatem zadbać o to, aby jego pracownicy wykonywali swoje obowiązki w dobrych warunkach oświetleniowych. Jak to sprawdzić? Najlepiej będzie przeprowadzić pomiary natężenia oświetlenia, które wykonają dla Państwa eksperci Staltur.

Czym są pomiary natężenia oświetlenia?

Takie pomiary wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego luksomierzem. Pozwala on określić natężenie światła na stanowisku, a tym samym sprawdzić, czy pracownik ma zagwarantowane komfortowe i bezpieczne dla wzroku warunki robocze.

To warto wiedzieć

W Polsce obowiązuje norma dla oświetlenia elektrycznego – PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy.

Co ciekawe w przepisach BHP nie znajdziemy informacji na temat częstotliwości dokonywania pomiarów natężenia oświetlenia. Dobrą praktyką jest jednak zlecanie pomiarów nie rzadziej niż co 5 lat, najlepiej wraz z pomiarami instalacji elektrycznej.

W ramach usługi sprawdzamy nie tylko poziom natężenia oświetlenia, ale też m.in. raportujemy typ źródeł światła stosowanych na poszczególnych stanowiskach, rodzaj opraw oświetleniowych, moc, stopień zabrudzenia czy wreszcie liczbę działających i niedziałających punktów świetlnych. Pomiary wykonujemy na terenie pomieszczeń budynków lub poszczególnych stanowisk pracy.

To jest ważne!

Kontrolą musi zostać objęte również oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, w tym stosowane w ramach przepisów ochrony PPOŻ.

Dlaczego warto zlecić pomiar natężenia oświetlenia?

Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby wiarygodnie ustalić, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie dla wzroku warunki do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Prawidłowe oświetlenie ma duży wpływ na bezpieczeństwo i efektywność pracy – pozwala się skupić, dostrzegać szczegóły, a także minimalizuje zmęczenie i ryzyko wypadków. Zlecenie pomiarów natężenia oświetlenia stanowi ważny wkład pracodawcy w komfort pracowników, co przekłada się na pozytywne postrzeganie marki pracodawcy, również na zewnątrz firmy.

Już teraz zapraszamy do skorzystania z naszej usługi wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami Staltur w celu ustalenia szczegółów zlecenia oraz poznania indywidualnej, najkorzystniejszej na rynku oferty.

 

Napisz do nas

Klienci którzy nam zaufali

Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu
A-TEX sp. z o.o.
Firma Handlowo - Usługowa Podwika Krzysztof
Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim
P.P.H.U. BAGDAD Krzanowski Tadeusz
NZOZ Centrum Rehabilitacji IMPRIMIS s.c. w Nowym Sączu
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu
Gmina Chełmiec
Aqa Centrum Chełmiec
GOSP Chełmiec
Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmcu
Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu
Gmina Brzyska
GOPS Brzyska
Szkoła Podstawowa w Barcicach
Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu
Nadleśnictwo Stary Sącz
Nadleśnictwo Nawojowa
Uzdrowisko Busko Zdrój
Bahlsen Polska
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Senatorium Nad Kryniczanką
Myślenickie Zakłady Odzieżowe
Vip Security System
Czarnopiński
GOPS Ciężkowice
Alfa - Ośrodek Szkolenia Zawodowego
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Aldi
SPOŁEM
Osiedle Gorzków w Nowym Sączu
Firma Handlowo Usługowa Hajduga